Mity

 • Występowanie wszy jest związane z brudem, ubóstwem oraz brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny.

  Wszy występują zarówno na czystych, jak i brudnych włosach. Dla wszy nie ma znaczenia status materialny czy to, z jakiego środowiska pochodzisz oraz jak często myjesz włosy.
 • Wesz głowowa potrafi skakać i pływać.

  Wszy nie potrafią skakać ani pływać! Wszawicą można zarazić się jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową osoby zainfekowanej lub jej przedmiotami osobistego użytku (gumki do włosów, opaski, szczotki, ręczniki, czapki).
 • Wesz głowowa może żyć na dywanach i w czapkach.

  Wesz nie może przeżyć bez krwi swojego żywiciela (człowieka) dłużej niż 2 dni. Dlatego po zaobserwowaniu wszy u dziecka postępuj stanowczo i szybko, ale bez paniki. Wystarczy, że zastosujesz preparat na wszy z serii Hedrin, a rzeczy typu: czapki, szaliki, ręczniki, bieliznę pościelową upierzesz w 60 stopniach. Nie musisz w popłochu przystępować do dezynfekcji całego mieszkania!
 • Trzymanie głowy pod wodą eliminuje wszy.

  Wszy nie mogą być zmyte lub utopione. Są w stanie przeżyć pod wodą nawet kilka godzin!
 • Wszy głowowe mogą być roznoszone przez zwierzęta domowe.

  Nasi czworonożni pupile nie mogą roznosić wszy, dlatego nie musisz przeglądać im sierści. Jedynym żywicielem wszy głowowej jest człowiek, a jedynym jej pokarmem, krew ludzka, którą wesz musi się żywić kilkakrotnie w ciągu dnia.
 • Skrócenie lub obcięcie włosów wyeliminuje wszy.

  Dla wszy nie ma znaczenia czy Twoje dziecko ma długie, czy krótkie włosy.
 • Wszy rozprzestrzeniają choroby.

  Wszy nie roznoszą chorób. Zdarza się jednak, że przez usilne drapanie na skórze głowy mogą pojawić się sączące ranki. W niezwykle rzadkich przypadkach mogą pojawić się inne choroby: grzybica, zapalenie mieszków włosowych czy łysienie plackowate, wynikające z uszkodzenia skóry i wtórnej infekcji.